Twitter kontra Facebook

19. září 2012 v 0:28 | Woodbin |  My living, my life, my head...
Nedávno se mě táta ptal co je to vlastně facebook a twitter a hlavně jaký je mezitím rozdíl. Tím že jsem mu vysvětloval co jsou to sociální sítě a mikroblogging jsem mu to možná objasnil, ale je taky možné že ne. Od té doby jsem přemýšlel nad tím jak bych vysvětlil hlavní rozdíly mezi těmito dvěma sítěmi a dnes jsem konečně přišel na dle mého pěkné srovnání.


Nejdřív se podíváme na Facebook. Facebook je něco jako šmírácký soused, který vám co chvíli zazvoní u dveří a sdělí vám co dělali vaši přátelé, ukáže vám jejich fotky, zeptá se vás jestli jste na nějaké fotce vy, popřípadně si s vámi chce zahrát nějakou špatně naprogramovanou sračku (přes kterou vás stejně většinou chce jen okrádat nějaká třetí strana). Ale stejně jako sděluje informace o všech vašich přátelích vám, sdílí i veškeré vaše informace s vašimi přáteli. Ano, lze mu říci, aby o vás neříkal každému, ale tak jako každému člověku může proklouznout nějaká informace, může i váš šmírácký soused neúmyslně poskytnout lidem informace, které přímo nechcete aby daná osoba věděla. A pokud vás otravuje jeho zvonění každých pár vteřin, ano, je možné mu říci, aby vás přestal otravovat s každou skopičinou co síť vyvede. Často to ovšem vyžaduje, aby jste mu důkladně rozkopali hubu.

Oproti tomu twitter je něco jako veřejná knihovnička, kam lidé ukládají k nahlédnutí ostatním své zápisníčky. Nikdo vám nenutí něčí události, jen vy sami si naberete svou náruč zápisníčků a u nich sledujete, jak přibývají stránky. O stránkách hovořím proto, že tweet, stavovou zprávu, si lze představit jako stránku, na kterou se vejde jen 140 znaků. V tomto také spočívá hlavní nevýhoda twitteru, ale tu lze obejít zapomocí twitlongeru, který na vaši stránku dá lísteček, kde si můžete přečíst zbytek zprávy. Twitter je mnohem vhodnější pro sdělování například novinek ostatním, neboť na facebooku přenáší váš šmírácký soused zprávy mezi oběma stranami, zatímco na twitteru si vyberete něčí zápisníček, ale to osobě které zápisník patří váš zápisníček v knihovně nepřibude . Ten si tam musí dát sám.

Shrneme-li to, lze říci, že na facebooku odebírají lidé své informace navzájem. Pokud jste s někým přítel, on vidí vaše informace a vy vidíte jeho. Oproti tomu na twitteru je tento vztah jednosměrný. To, že vy někoho následujete (roz. odebíráte jeho příspěvky) neznamená, že on následuje vás.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co používáte?

Facebook 10% (1)
Twitter 60% (6)
Obojí 20% (2)
Ani jedno 10% (1)

Komentáře

1 Katka Katka | E-mail | 19. září 2012 v 12:27 | Reagovat

Právě těch 140 znaků je velká zbraň Twitteru! :-) Dokážeš si představit, jak by to vypadalo, kdyby bylo znaků více? Skoro jako Tumblr, jen nepřehlednější. Jinak pěkné srovnání. @white_kate

2 Woodbin Woodbin | E-mail | Web | 19. září 2012 v 21:59 | Reagovat

Já jsem za těch 140 znaků rád. Podle mě je to taky super věc, ale spousta lidí to vidí jako nevýhodu.

3 Shirou Shirou | E-mail | Web | 21. září 2012 v 22:33 | Reagovat

pěkné srovnání, to se musí nechat :-D až takhle do hloubky jsem nad tim nikdy ani nepřemýšlel, možná proto že Twitter nepoužívám a nejspíš se k tomu ani nechystám, ale jak říkám, pěkně srovnané :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama