In the Court of the Crimson King

26. května 2011 v 1:14 | Otaku Woodbin |  Hudba
Album, které, odvažuji se říct, změnilo můj život.

...po stránce hudebního vkusu ;)
Tohle album považuji za jeden ze základních kamenů progresu. V životě, ač nežiji dlouho, ale už jsem něco slyšel, jsem nikdy nikde podobné album neslyšel. Ať už co se týče zvuku nebo koncepce.
Album je debut King Crimson, vyšlo v roce 1969, dosáhlo 5. místa v britské hitparádě a získalo zlatou desku RIAA (převzato z wiki :)). Celé album je neobvyklé nejen svým zvukem, ale také samotnou (schizofrení :)) sestavou skladeb.

První skladba 21st Century Schizoid Man including Mirrors (stopáž 7:26) je...šílená. Od začátku víte, že je to kousek který vám ustřelí palici. Text, který sám o sobě je silný, navíc zpívaný nádherně přebuzeným hlasem, je jen předehrou k instrumentální části, která je průvodem šílených melodií a už na ní je slyšet virtuozita Frippovy hry na kytaru. Po instrumentální části se opět na chvíli navrátí část původní se zpěvem, a celá skladba je zakončena řezáním do nástrojů.

Nyní ovšem přichází změna. Zde se ukazuje "schizofrení" sestava alba. Po první skladbě se začnou linout nádherné jemné tóny a poklidná a uklidňující melodie skladby I Talk To the Wind (6:08). Uprostřed skladby je nádherná (avšak krátká) instrumentální část (nedá se to nazvat sólem :)). Tuto skladbu já osobně považuji snad za to nejlepší co jsem v životě slyšel (společně s Not For Want Of Trying od Maybeshewill). Skladba je zakončena další nádhernou instrumentální částí.

Další skladba je naprostý opak předchozí. Epitaph Including March for No Reason And Tommorow And Tommorow (8:51) je sice v podobném stylu jako I Talk to the Wind, ale je laděna do depresivní až beznadějné nálady.

Confusion will be my epitaph.
As I crawl a cracked and broken path
If we make it we can all sit back
and laugh.
But I fear tomorrow I'll be crying,
Yes I fear tomorrow I'll be crying.

Opět mistrná souhra geniální muziky a silného textu. Krása.

Čtvrtou skladbou desky je skladba Moonchild Including the Dream And the Illusion (12:17) . Nádherný experimentální jedinec desky. Vytkl bych mu ovšem jedinou věc, jedinou věc která je dle mého takovou špinavou skrvnkou na albu, a tou je minimalistická a lehce ambientní část od cca 2:25 do konce skladby. Je to jen mé nepochopení této části a jiným vkusem, ale tato část podle mého dělá mezeru v jinak nepřerušeném zážitku z celého alba. Nicméně neříkám že není zahraná dobře, určitě se najdou posluchači kteří tuto část mají rádi.

Poslední skladba The Court of the Crimson King Including Return of the Fire Witch and the Dance of Puppets (9:26). Opět změna nálady. Při této skladbě vypadají všechny předchozí skladby jen jako předehra k tomuto neuvěřitelnému a až snovému kousku. Skladba má opět několik částí, z nichž bych vyzvedl krátkou, tichou a až minimalistickou část od 7:20, která má podle mého neskutečnou sílu, a to i přes svou jednoduchost a hudebnickou strohost. Po ní nastupuje dohra v epickém duchu celé skladby.

Toto album je jedno z nejlepších které jsem kdy slyšel a dle mého je nutností pro každého fanouška progressive rocku a doporučuji jej k poslechu každému, který to s hudbou myslí aspoň trochu vážně. Nicméně mějte na paměti, že jde o poměrně složitou hudbu (což lze říci o všem od King Crimson) a nemusí lahodit uchu každého. Závěrečné hodnocení - pět a půl pračky Whirpool, značka vítězů ;)

Stopáž alba: 44:09
Robert Fripp - kytara
Ian McDonald - flétna, klarinet, saxofon, vibrafon, klávesy, mellotron, vokály
Greg Lake - baskytara, zpěv
Michael Giles - bicí, perkuse, vokály
Peter Sinfield - text


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Xylocopa Interstellara Xylocopa Interstellara | Web | 1. listopadu 2011 v 17:40 | Reagovat

Tohle je orgasmus, nádherná deska, nádherná. Spolu s World record od van der graafů asi nejlepší v tomhle oboru :)

2 Woodbin Woodbin | Web | 27. listopadu 2011 v 20:51 | Reagovat

[1]: Tak tak. World Record je taky bomba, zvlášť Meurglys III. Ale od Van der Graffů si spíš vybírám písničky než že bych byl schopen poslouchat všechny ;) Mimochodem doporučuji Aku-Aku, vynikající český underground ne-nepodobný Crimsonům. http://youtu.be/bpUzq1RpA4M

3 Xylocopa Interstellara Xylocopa Interstellara | Web | 27. prosince 2011 v 13:30 | Reagovat

Díky,ten Aku-Aku to je taky něco 8-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama