The World Ends With You

22. října 2008 v 21:26 | Otaku Woodbin |  Nintendo DS
Žádná hra mě už dlouho nechytla tak, jako tento skvost, který vyšel v červenci 2007 na Nintendo DS.
O co vlastně ve hře jde? Ono není vůbec jednoduché popsat tak rozsáhlou, zábavnou a hlavně návykovou hru, jako je The World Ends With You (dále jen TWEWY)...
Na začátku vidíme chlapce se sluchátky, který se nezajímá o společnost. Nezajímají ho lidi... Aneb jak řekl: "Nechápu lidi... Nikdy jsem nechápal a nikdy nebudu."
Ovšem tento chlapec, který se mimochodem jmenuje Neku, se z ničeho nic probere na chodníku v nákupní čtvrti Shibuya (část Tokia). Zatímco se diví, jak se tu objevil, na telefon mu přijde záhadná SMS: "Dostaň se k 104. Časový limit 60 minut. Nesplň a přijdeš o tvář".
Na rukou se mu objeví časomíra a na velké televizní obrazovce na obchodním domě září nápis MÁŠ 7 DNÍ. Najednou na Nekua (Jak se to sakra skloňuje? xD) začnou útočit podivné přerostlé žáby a on se zmůže jen na útěk. Po chvilce zdrhání před žábami (během kterého jede velice povedený opening :)) potká dívku Shiki. Ta ho naučí, jak bojovat proti žábám a jiným nestvůrám, které se souhrně označují jako Noise. Poté...
Ne, už jsem zticha, nebudu spoilovat :).


Neku se právě probral :)

Ale ještě něco k příběhu :).
Neku se ocitl ve hře takzvaných Reaperů, ve hře, ve které zemře (on už defacto mrtvý je, protože do hry se dostanete po smrti :)), když nesplní daný úkol do časového limitu, který ovšem není reálný, ve skutečnosti můžete mít jeden den rozehraný třeba týden :). Ano, jeden den. Hra je rozdělena na týdny. 1 Týden = 1 Hra Reaperů. Kolika Hrami bude muset Neku projít vám neřeknu :). Ale cena pro vítěze je návrat do života :). Příběh je naprosto facinující, má neuvěřitelné zvraty a úžasné zakončení, po které ovšem hra zdaleka nekončí :).
Tak, popojedem :)...
Tato hra je velice odlišná od jiných, které jste mohli hrát. Jde hlavně o herní systém. Kdybych měl TWEWY někam zařadit, asi by to bylo Hardcore japonské RPG a prvky akce s velkou porcí adventurních prvků a vše je ještě provedeno v manga stylu :).

Tak, ale teď již k hernímu systému. Vaše útoky určují nasbírané a používané placky (Piny). Ve hře je placek zhruba 400, od nejrůznějších sekání přes blesky až po lasery :). Placky se mohou vylepšovat (evolovat :)), útoky si také vylepšujete - oblečením a jídlem. A nyní ta hlavní odlišnost v bojovém systému: Ovládáte dvě postavy najednou, jednu na vrchní obrazovce ovládáte šipkami, a druhou (Neku) na dotykové obrazovce stylusem. Když to člověk hraje poprvé, vypadá to šíleně složitě, ale věřte, po chvilce tréninku se to naučíte a uvidíte, jak se budete bavit :). Vaše útoky také ovlivňuje móda, která právě je. Například moje oblíbené oblečení značky Jupiter of the monkey je pořád všude jako nejlepší. Proč? Protože módu ovlivňujete tím, že bojujete. S jakými plackami (ano, i jednotlivé placky přísluší různým značkám :)) a jakým oblečením... Takže, když bojujete s oblečením Jupiter of the Monkey a zároveň s plackami, tak po dvou-třech bojích bude daná značka v oblasti, ve které jste bojoval, nejoblíbenější a z toho čiší bonusy typu 200% útok pro placky značky JotM, atd :)...


Grafické zpracování je výborné, ať jde o postavy nebo o kolážovou grafiku prostředí. I Noise vypadají velice zajímavě a jednotlivé oblečení je skvostem :). A co teprve placky... Ty jsou naprosto úchvatně nadesignované :). Těžko najdete takovou variabilitu designu jako v této hře. Ve hře je okolo osmi set (snad i o stovku víc xD, nepočítal jsem xD) předmětů, každý má svůj vlastní desing a většina má i unikátní vlastnosti. Grafika je v týhle hře prostě boží a to hlavně z hlediska designu :).

Minimálně stejně dobře na tom je zvuková stránka hry. Zvukové efekty jsou perfektně zpracované, ale to hlavní, soundtrack... Patří k nejlepším, které jsem kdy v nějaké hře slyšel!!! Ve hře je zhruba 35 písniček, které si nejen poslechnete během bojů či procházení městem, ale hlavně si je můžete koupit a poslouchat jak chcete, či si je dokonce nastavit jako hudbu v menu.
K menu se vrátím později, je velice pěkně řešeno :). Každopádně, hudba... Jde o spoustu žánrů, většina v japonském stylu... J-pop, Rock, Electronic a dokonce i Hip Hop. Ve hře si opravdu každý vytvoří své ego, které mu přiroste k srdci :).

Tak, teď menu a celkový interface hry. Menu je tvořeno poměrně zajímavě. Otevřete ho a vidíte 8 tlačítek, která se postupně odemykají. Seznamy předmětů, pinů (placek), seznam poražených Noise, atd. Interface je velice přehledný, a ač může vypadat náročně, jen se vám to zdá, je velice dobře organizovaný a vše hned najdete.

Tak si to shrneme :):

+Perfektní grafika
+Obrovská variabilita
+Neuvěřitelně dlouhá hrací doba
+Úžasný soundtrack
+Vynikající příběh, který ani po perfektním zakončení tak úplně nekončí
+Neotřelý herní systém

-Občas velká obtížnost
-Některé pasáže příběhu se mohou zdát zdlouhavé


A těch plusů je ještě mnohem víc, jen jsem si na víc nevzpomněl :)...
TWEWY je jedna z nejlepších her, co jsem kdy na DS a co jsem kdy vůbec hrál :).
Tuhle hru maximálně doporučuji, je opravdu vynikající.Mata ne ^.^ °

//Poznámka: Pod článkem je anketa, pokud není vidět, klikněte na nadpis článku :)
//Poznámka 2: Hudba, kterou slyšíte (nebo byste alespoň měli slyšet :)), je ze soundtracku k TWEWY, z celého soundtracku mám tenhle song asi nejradši :).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lithia Lithia | 22. října 2008 v 22:37 | Reagovat

Moc pěkně napsáno, povedlo se ti to :) jen si na konci oprav větu: "Pokud jsem v recenzi něco vynechal, je to tím že jsem článek přerušovaně asi načtyřikrát ", myslím, že jsi chtěl říct "psal" ^^ ale to je jen rejpalský češtinářský detail, protože článek je skvělý, nejde mu nic vytknout a já se už na nic víc nezmůžu, prostě super, jen tak dál :)

2 Otaku Woodbin Otaku Woodbin | Web | 23. října 2008 v 6:33 | Reagovat

jj díky ^.^

3 targu targu | Web | 26. října 2008 v 19:27 | Reagovat

nevíte co mám dělat druhý den u té sochy kočky ? díky

4 Otaku Woodbin Otaku Woodbin | Web | 26. října 2008 v 20:22 | Reagovat

Musíš: Jít do vedleší oblasti, pokecata přečít mysl chlápka u sochy a pak vyleštit sochu psa :)

5 targu targu | Web | 26. října 2008 v 22:18 | Reagovat

jo už jsem na to došel, scanoval jsem pouze u sochy :-) jinak je to velmi dobrá hra, hlavně se mi líbí že je to skvěle daný do kupy. Že to má svůj styl... a celý ten námět je dobrej na nějakej Anime,  vlastně ta hra je interaktivní anime...

6 Németh Németh | E-mail | Web | 29. června 2012 v 14:12 | Reagovat

A votom to je....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama