Half Life 2 recenze + překvápko :)

30. července 2008 v 23:55 | Otaku Woodbin |  Hry
Half life. Poločas rozpadu. Hra, která udělala studiu Valve jméno.
Jedná se o vynikající first-person scifi střílečku. Šlo v ní o nepodařený teleportační experiment v utajeném institutu Black Mesa. Váš úkol byl utéct a také zabít hlavního emzáka, který poslal své nohsledy skrz vytvořené portály, aby ovládli Zemi. Já ovšem nebudu recenzovat první díl ani hlouběji rozebírat jeho příběh. Já vám tady ukážu druhý díl, který jsem dnes po dlouhém snažení dohrál :)...

Symbol Half-Life... Řecké písmeno Lambda, v příběhu si jej jako znaménko vybral odboj proti Combine.

Začínáte jako jeden z lidí, kteří jsou přemístěni do City 17. Jste teoretický fyzik Gordon Freeman, který jako jeden z mála přežil incident v Black Mesa. Nutno podotknout, že od Gordona neuslyšíte jednotlivé slovo... To je proto, že VY hrajete Gordona... Záleží na vás, jak budete reagovat na situace (toto ovšem neznamená, že máte volnost rozhodování, hra je poměrně lineární, ale myslím, že při volnosti rozhodování by to nebyla taková zábava :)) .
Brzy se dozvídáte, že vládu nad matičkou Zemí převzalo mimozemské sdružení Combine. Všude vládne totalitní režim, na zem byly přeneseny mimozemské organismy s jiných planet, oceány a moře se... změnily... Hodně se snížila hladina, města byla přejmenována na City 2, City 378, City 17... Každý den probíhají razie, lidé mizí beze stopy, jsou buď uvězněni nebo přemístěni do jiných měst.
A na nádraží začíná vaše cesta. Hned se setkáváte s Barneym Calhounem, kterého jste poznali jako člena ochranky kdysi v Black Mesa... Ale co se vlastně stalo? Proč žije lidstvo v takové bídě? Jistý G-Man, záhadná postava, která si dělá co chce s časoprostorem, vás v prvním díle vzala do stáze.
*Stázová komora vytváří časové stázové pole. Tak jako rentgenové paprsky neprojdou olovem, čas neprojde stázovým polem. Takže… I když existuješ, neexistuješ dál v čase a pro tebe osobně neexistuje čas. A i když jsi pořád hmota, už nejsi nic v časoprostoru. Jsi nevýznamná hmota s kvantovou pravděpodobností nula :)*
Nyní vás probouzí, abyste udělal něco se současným stavem Země. Ale jak dlouho jste byli "u ledu"? Nikdy to nebylo řečeno, ale díky jedné supr stránce, na kterou vám dám na konci článku link, je to zhruba 20 let. Ale nikdo vám neřekne, co se stalo, jste prostě vrženi do úžasného kolotoče událostí.

Ale dost o začátku a už k samotné hře :):
Začněme tedy s hratelností. Jeden nejmenovaný časopis (můj oblíbený GameStar, ale nikomu to neříkejté xD) napsal:
"Half Life 2 se nehraje, Half Life 2 se prožívá!"
A je to tak. Jakmile začnete hrát, jste vrženi do úžasného divadla. Musím říct, že jsem ještě nenašel hru, která by měla tak perfektní atmosféru. Děj vás dokonale pohltí, budete hrát pořád a jediné, co vás bude rušit, budou velice krátké loadingy :), Ve hře prakticky nejsou hluchá místa, pořád je co dělat. Příběh má vynikající spád a nepřekonatelné zvraty, zavede vás na opravdu rozličná místa a z každého si odnesete nějaký suvenýr( byť jen mentální ^.~). A určitě vás překvapí konec, který je následovám dvěma pokračováními, Episode One a Episode Two. Na rok 2009 se připravuje finále Half Life 2, Episode Three. A je dost možné, že ani tady to nebude končit a dočkáme se Half Life 3 :)! Ale zpátky k požitkům z hraní. Hra vás opravdu dostane, ať už budete ve vesnici infikované zombiemi nebo budete pomáhat odboji v rozvalinách města. Také si vyzkoušíte vozítka, a to konkrétně vznášedlo a buginu.
Teď technická stránka. Celá hra je stavěna na Source engine, který se neustále vylepšuje. Nabízí detailní grafiku, vynikající mimiku postav, realistické animace a fyziku, nad kterou nejde nic jiného než zařvat JUCHŮ! Tady se zmíním o jedné zbrani, kterou dostanete brzy po začátku hry... Gravity Gun - užijete si s ní hodně zábavy. Umí vzít věci (nebo je přitáhnout z dálky), věci můžete přenášet nebo je vypálit. Představte si, že proti vám jdou zombie. Vy s GG vezmete čepel z cirkulárky a odpálíte ji do nich xD. Ze 3 zombií jich je 6, ovšem mnohem méně živých :).
Také zvuková stránka je vynikající a hudba je velice vydařená. I umělá inteligence, ať už přátel nebo nepřátel, je povedená.
A teď nevýhody... Vlastně jen pro někoho a jen nevýhoda :), jen jedna.
Hra je distribuována přes systém Steam... Stejně jako všechny hry od Valve :). Jde o to, že ať už hru koupíte na Steamu a stáhnete nebo ji koupíte v obchodě, musíte mít Steam účet (je zadarmo :)), a poté, co hru nainstalujete, se musí hra po internetu odemknout... Až poté můžete hrát :).

Moje hodnocení?
U všech aspektů hry dávám 100%. Grafika, zvuk, atmosfétra, hratelnost. Vše je téměř dokonalé. Proč téměř? To nikdo neví ^^

Hardware požadavky:
Minimum:
# procesor 1.2 GHz
# 256MB RAM
# grafická karta HW podporující DirectX 7
# Windows 2000/XP/ME/98
# připojení k internetu pro aktivaci

Doporučené:
# Procesor 2.4 GHz
# 512MB RAM
# grafická karta HW podporující DirectX 9
# Windows 2000/XP
# připojení k internetu pro aktivaci


A nakonec malé video :)


A... Překvápko :)! Pamatujete si, jak jsem se zmiňoval o jakémsi filmu? Teď dostanete pár informací :).
Film velice úzce souvisí s příběhem her Half Life, Half Life 2 a Portal. Půjde o akční film se survivall prvky. Jsme zatím ve stadiu příprav a psaní scénáře :)
Nápad: Otaku Woodbin, Denus h. Thor
Scénář: Otaku Woodbin, Denus h. Thor
Pomoc: Joker
Pravděpodobná účast na natáčení filmu: Otaku Woodbin, Denus h. Thor, Joker a Underground Dog

Film bude tvořen ve hře Garry's Mod - jde o mod založený na Source enginu. Bude pravděpodobně udělán metodami "snímek po snímku" a "plynulým videem", jak to kde bude možné. Na točení bude používán program Fraps. Natáčet se bude hlavně během multiplayeru (nejdřív ho musíme zprovoznit :)).
No, co říct... Těšte se, zatím to vypadá na "slušný maso" xD! No nic, zatím se mějte :). Sežeňte si Half Life a pařtepařtepařte, co to dá :)!!
Sayonara ^^ °
//Dole je anketa, není-li vidět, klikněte na nadpis článku :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 UndergroudDog UndergroudDog | E-mail | 31. července 2008 v 15:39 | Reagovat

hell yeah budu slavnej :D

2 kaja47 kaja47 | Web | 29. srpna 2008 v 0:54 | Reagovat

Half Life 2 je srdcovka na kterou se nezapomíná, sice nebyla zas tak dlouhá a Gordon se valil ve striktně lineárním koridoru, ale byla to zábava. Freeman+Alyx+gravity gun+ravenholm+strideři+atmosféra+všechno ostatní to je pořádná kombinace.

Jenom poznámka: half life znamená poločas rozpadu (http://cs.wikipedia.org/wiki/Poločas_rozpadu).

3 Otaku Woodbin Otaku Woodbin | Web | 29. srpna 2008 v 11:08 | Reagovat

Jj to jsem si taky někde přečetl.....myslim na half-life.cleverweb.cz ....jo určitě tam a rozpadová konstanta se značí symbolem lambda :)

4 programagor programagor | E-mail | Web | 15. září 2008 v 19:34 | Reagovat

Takže pár slov k tomu filmu. Rád bych se taky přidal (pokud vám to nevadí). Ale provedl bych malé změny:

1. Film by možná mohl být v garry's modu, ale rozhodně bych udělal interaktivní prostředí v hammer editoru, advanced-choreography pohyby postav a podobné vychytávky, aby film budil stejný úžas jako předělové scény z HL2. Ale spíše bych dal přednost vlastnímu kompilovanému video-módu před G'sM kvůli větší přizpůsobitelnosti.

2. Proč používat fraps, když Source má integrovaný nahrávací systém?

3. Nedělat film snímek po snímku, ale tvořit kompletní animované prvky (viz bod 1).

A ještě otázka. Kdo je Joker? Já jednoho znám a myslim, že tohle je on ;)

A teď finální: Na vytváření filmu můžu poskytnout svůj "nabušený" steam account:

http://steamcommunity.com/id/programagor/games

Tak co vy na to pane Woodbine?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama