DOS? Co to je sakra DOS?

13. června 2008 v 10:38 | Otaku Woodbin |  DOS
Co je to DOS?


DOS je operační systém provozovaný na počítačích standartu IBM (prostě domácí počítače :)).

Já tady představím MS-DOS, se kterým se už každý setkal... Není o tom pochyb :). V podstatě... Každý zná příkazový řádek... Černé okno s šedým textem c:>....
Tento jednouživatelský operační systém započal svůj život 12. srpna 1981. Společnost IBM vyvíjela první veřejnosti lehce přístupný počítač. Byl ovšem problém v operačním systému TopView, který nebyl hotov a IBM se obávalo, že nebude hotov ani v době vydání IBM PC. Tak rychle Microsoft zakoupil něco, co se jmenovalo QDOS, aneb Quick and Dirty Operating System - Rychlý a špinavý operační systém. Systém byl poté přeprogramován a vznikl MS-DOS 1.0, aneb první verze systému Microsoft Disc Operating System.

Během let se program vyvíjel, až nakonec zakončil svůj život s příchodem nových verzí Windows. Od té doby se verze 8.0, neboli takzvaný WinDOS přidává do systému Windows jako podpůrný systém, obyčejný uživatel se s ním prakticky nesetká. Ale jsou lidé, kteří do systému DOS lezou pořád. Na systému typu DOS totiž existovaly hromady her, a to dobrých her. V podstatě Liero, které jsem již recenzoval, běhá hlavně pod systémem MS-DOS. Ovšem, od verze 6.22, což byla poslední verze, kde byl DOS samostatný systém (dále se z něj stal již jmenovaný podpůrný systém WinDOS) se hodně zhoršila kompabilita. Proto existují předělávky a emulátory DOSu, například vynikající DOSBox.
Hlavní problém DOSu byla vždy pamět, DOS má totiž k dispozici jen 1 MB, z toho je 640 KB takzvaná konvenční pamět, dostupná pro programy, a zbytek je určen pro hardware a periferie. Existovaly programy na rozšiřování paměti, ale ty nefungovaly vždy a ne vždy fungovaly správně :),
Ale proč tohle píšu, to je právě kvuli těm hrám :), V DOSu opravdu existovaly kousky, které jsou i dnes lepší než spousta her z dob dnešních. A taky se podívejte - 50% her jsou předělávky starých her z DOSu, Amigy (Systémy) NESu, SNESu, Atari (konzole) a jiných sytémů/konzolí.
Neříkejte o starých hrách že jsou špatné, není to pravda. Pobavíte se u nich, a ta osmibitová grafika sice není nejlepší, ale je dobré odpočinout si od super speciálních efektů, ze kterých pálí oči, nemyslíte :)? Tak, až tohle dočtete, stáhněte si DOSBox, nějaké hry a hrajte si, blbněte, zabavíte se :)!

A nakonec pár odkazů na stránky s DOSovými hrami:
Sayonara ^^ °
Dole je anketa, pokud jí nevidíte, klikněte na nadpis článku! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pracujete v DOSu?

Ano, pořád 21.1% (4)
Občas 31.6% (6)
Pracoval jsem 15.8% (3)
Nelíbí se mi to 10.5% (2)
Vypadá to jako Exxxxtra kravina 21.1% (4)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama